Skupno število ogledov strani

nedelja, 25. januar 2015

Zelenjavni ragu z lečo in polento


To vrsto ohrovta sem prvič videla pred približno 5 leti, ko sem se začela spoznavati z jedmi, ki jih pripravljajo v Toskani. Od  tam je prišel moj M. ki mi je pričel govoriti o ohrovtu cavolo nero in mineštri ribollita.
Lansko leto mi je prinesel semena tega ohrovta, s katerim sem založila prijateljice in tudi gospo Mirjam, pri kateri nabavim domačo zelenjavo. Tako sem dobila lepe sadike, ki sem jih posadila v moj mini vrtiček.  Ta ohrovt se je ves čas svoje rasti boril s kar nekaj vrstami živalic, ki so mu hotele do živega in jim je bil zelo všeč. Danes je takšen, preživel je vse živalce in v mrazu se kar dobro počuti.





Dodala sem ga tudi temu zelenjavnemu raguju.





sestavine:
4 žlice oljčnega olja
1 velika čebula
2 žlički soli
2 stroka česna
2 večja korenčka
200 g  rdeče leče
8 listov črnega ohrovta (cavolo nero)
2 žlici paradižnikovega koncentrata
1 zvrhana žlica koruzne moke
žlica posušenega zdrobljenega timijana
žlica posušene zdrobljene bazilike
žlica posušenega zdrobljenega majarona
1/2 žličke posušenega peperončina
2 dl paradižnikovega pireja
vroča voda za zalivanje

500 g koruzna moke (zdrob) za polento
sol
poper
sir (jaz ovčja trda skuta)
parmezan
3 žlice oljčnega olja
nekaj manj kot 2 litra vode




Lečo sem namočila za nekaj ur. Čebulo sem zrezala na majhne kockice, česen drobno sesekljala, korenček sem narezala na majhne kocke. Liste ohrovta sem z rokami osmukala, da sem odstranila sredinski odebljen del in nekaj vlaken, ostali so majhni koščki, ki sem jih s prsti še malo natrgala na manjše krpice.

Čebulo sem solila in počasi pražila nekaj minut na majhnem ognju, dodala česen, čez par sekund korenček , oprano in odcejeno lečo in ohrovt. Podušila sem še nekaj minut, dodala koruzno moko in paradižnikov koncentrat in ostale dišave. Malo sem vse skupaj popražila dodala paradižnikov pire in premešala. Zalila sem z vročo vodo in počasi kuhala, dokler se leča ni skuhala (ne razkuhala).

Za polento sem v visoko kozico zlila vodo, medtem ko se je počasi segrevala, sem zajemala s pestjo moko in jo stresala v vodo. Zraven sem seveda mešala z leseno kuhalnico, da se niso naredile grudice. Solila sem in na manjšem ognju počasi kuhala. Potrebno je bilo kar pogosto mešanje. Polento sem kuhala cca 40 minut. Ko sem odstavila, sem dodala sir in oljčno olje ter dobro premešala.

Polento sem zlila na leseno podlago in počakala kakšnih 10 minut, prerezala sem jo na manjše kose in položila k zelenjavnemu raguju.

Ali tudi vi pripravljate zelenjavni ragu in kaj uporabite pri pripravi? Kakšno polento imate najraje? Koruzno, ajdovo, krompirjevo...? Napišite mi prosim svoje predloge.

Pa še to. Kdo ve, kakšno je slovensko ime za to vrsto ohrovta?


13 komentarjev:

  1. Mineštrica je videti slastna, lepo diši! Odlična ideja z lečo.
    Takemu ohrovtu pravimo kodrolistni ohrovt, vsaj jaz ga poznam pod tem imenom in je zaloga vsega dobrega in zdravega. Letos moram najti sadike, da se bo bohotil tudi na našem vrtu.

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. anaja, lani spomladi sem jih videla v agro trgovini pri nas v Sežani, ko sem že imela svoje. Torej jih boš prav gotovo tudi ti kje našla to pomlad.
      Lp.

      Izbriši
  2. Mi ga imenujemo kodrasti ohrovt in ga tudi imamo na vrtu. Od polent pa najraje jemo ajdove žgance. Njami - ragu izgleda ful dobro - sem prepričana, da bom idejo prej ali slej ukradla, hehehe.

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Vanja, kolikor te poznam z bloga, vem da si ti superwoman, ki se ukvarja z veliko stvarmi, zato nisem presenečena, da imaš tudi tega na vrtu.
      Lp.

      Izbriši
  3. Mm, tole je pa po mojem okusu. Videt zelo dobro. Mi temu pravimo listnati ohrovt.

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Keltika, tudi ti si ena superwoman, saj redno sledim tvojemu ustvarjanju in vem , da je tako. Vidim, da vsi že poznate ta ohrovt.

      Izbriši
  4. Seveda bom poiskusila tako kot že kar nekaj vaših predlogov (posebno fritate). Rada imam belo polento ali pa rumeno, kuhano na mleku,ohlajeno in popečeno na maslu (ghee) z zelenjavno prilogo (kar imam v shrambi oziroma na vrtu.

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. oli, veseli me, da kdaj kaj narediš po mojih predlogih. Ja, popečena polenta je zakon, na gheeju pa nisem še poskusila. Delam pa ghee že zelo dolgooo....v mislih, nekega dne, mogoče prav kmalu ga res naredim.

      Izbriši
  5. Tega Cavolo Nero dobim vsak teden ravno od Gospodarja sonca na tržnici in je eden izmed mojih ljubših. Pri nas m pravijo kodrolistni ohrovt, čeprav obstaja še "bolj" kodrolistni ohrovt (Kale) iz katerega pa delam čips.

    En krožnik polente in raguja prosim ;)

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. DB, videla sem tvoj čips na blogu, ki si ga objavil že kar nekaj časa nazaj. Tvoj GS te pa dobro zalaga z bogato zelenjavo.
      Nič ni ostalo. Ko bom naslednjič delala kakšen ragu s polento te pa obvestim.
      lp.

      Izbriši
  6. Odlično, še meni bi bilo tole super, z malo korekture, ker nekaj stvari ne smem, ampak, se mi kar sline pocedijo, ko tole gledam.
    Polenta?
    Odlična je bela, sicer pa čez domače ajdove žgance iz sveže mlete moke, to ni primerjave z ničemer drugim.
    Suzana

    OdgovoriIzbriši
  7. Bellissimo!Io adoro il cavolo nero!
    Monica

    OdgovoriIzbriši
  8. To je kar lepo toskanski ohrovt in že nekaj let ima semena tudi Semenarna Ljubljana. Tukaj pa nekaj več o njem, je res hvaležna in lepa rastlina, zdaj, po mrazu je sploh slasten.http://gartlc.mojforum.si/gartlc-about2378.html

    OdgovoriIzbriši